Cop

16.04.2014 18:47

 

Jiné názvy: Copatá

Počet hráčů: 1
Karty: 2×francouzské - 104 listů
 

Cíl hry

Na osmi základních kartách, umístěných pod karetním obrazem, vystavět vzestupné sekvence v barvě. Úkol je ztížen vyloženým obrazcem.
Základní sestava[editovat]Karty promícháme a vyložíme na stůl prvních dvacet listů vždy po dvou pod sebou, ve tvaru připomínajícím spletený dívčí cop. K horní i dolní části copu přidáme napříč položené čtyři karty a po obou stranách vyložíme svisle pomocnou řadu čtyř karet. Na stole je tak 32 karet. Z talónu otočíme další kartu a položíme ji pod obrazec. Je to první základní karta z osmi, které budou v průběhu hry vyloženy na místa, naznačená na obrázku.

 

Průběh hry

První základní kartou jsme zároveň určili hodnoty zbývajících sedmi, pro stavbu osmi úplných vzestupných sekvencí v barvách. Obrazec si prohlédneme a hledáme některou další kartu do základu. Volné pro manipulaci jsou všechny pomocné karty a poslední list naspodu copu. Překryté listy jsou blokované a není možné s nimi manipulovat. Na základní karty se přikládají patřičné karty z talónu, z copu nebo z pomocných karet, vždy když je to možné. Odebraná karta z copu se nenahrazuje. Uvolněné místo v pomocných kartách smí být zaplněno pouze kartou z copu.

Talón smí být probrán pouze třikrát. Jestliže se nám ani po třetím probrání talónu nepodaří dostat všechny karty na sekvence budované na základních kartách, skončila hra neúspěchem.