Jana Koubková

20.08.2013 22:08

 

V šesti letech se stala členkou Dětského rozhlasového sboru Dr. Bohumila Kulínského, později smíšený sbor ČKD Praha řízený Miroslavem Košlerem, Armádní Umělecký soubor. V 60. a 70. letech byla členkou vokálních skupin jako Linha Singers, Inkognito Quartet, Kučerovci, Vokální skupina Lubomíra Pánka, CK Vocal a divadlo Semafor.
Vystudovala s maturitou, je vyučená jako elektronavíječka, a nějakou dobu si tak vydělávala v ČKD Praha, živila se i jako čistička oken, manekýna, televizní hlasatelka, úřednice v knihovně, dělnice v trubkárně a s tanečními kapelami projela kus světa. Pěstovala sportovní gymnastiku, lehkou atletiku, a vodní slalom. Teď je to hlavně turistika a rychlá chůze.

Od r.1975 se profesionálně věnuje především jazzové hudbě. Daří se jí i jako skladatelce písní a filmové hudby. V rozhlase a televizi má své pořady. Založila každoroční festival jazzových, bluesových a rockových zpěváků pod názvem “VOKALÍZA” /1981 – 2000 /. Šest let učila na hudebně-dramatickém oddělení Pražské státní konzervatoře.

Má za sebou spolupráci s Jazz Sanatoriem Luďka Hulana, Jazz Half Sextetem Viktora Kotrubenka, Jazz Q Martina Kratochvíla, dále Vitouš Trio, Panta Rhei se Slávkem Jandou, České klarinetové Quarteto.

Byla častým hostem Big bandů Karla Vlacha, Gustava Broma, JOČRu Kamila Hály a Felixe Slováčka, Mirko Foreta, JORO Ostrava, Příbramského Big bandu a Pražského Big bandu Milana Svobody. V současné době spolupracuje s Big bandem Čs. Rozhlasu – dir.Václav Kozel.

[pro-player width='530' height='300' type='video']https://www.youtube.com/watch?v=ykRtLm70QeU[/pro-player]

JANA KOUBKOVÁ prošla různými styly od blues, swingu přes mainstream, bebop, jazzrock, latin, free jazz až po world-ethno a fusion. Též se věnuje beatnické poezii a sama si vymýšlí rapové texty. Ovládá scatové zpívání a improvizaci. Založila vlastní soubory jako vokální skupinu HOT TETY, HORKÝ DECH JANY KOUBKOVÉ s kytaristou Michalem Pavlíčkem a bubeníkem Jiřím Hrubešem, TANDEMY s kytaristy Zdeňkem Hráškem, Jiřím Šedivým a Jaroslavem Šindlerem. Skupiny POSAZNOVA a HOREČKA BAND. TRIO s kytaristou Petrem Zemanem a vibrafonistou Radkem Kramplem, PLESK! s kytaristou Zdeňkem Sarkou Dvořákem a baskytaristou Pavlem Jakubem Rybou, AFROLATIN BAND s perkusistou Milošem Vacíkem a Musou Imranem Zangim, Jaromírem Helešicem.. GURU BAND s kytaristou Pavlem Richterem, Bharatou Rajnoškem-sax, trp a Antonínem Hlávkou-perc., EU BAND s kytaristou Zdeňkem Fišerem, klávesistou Ondřejem Kabrnou, kontrabasistou Vítkem Švecem a bubeníkem Pavlem Razímem.
Získala několik ocenění za “ONE WOMAN SHOW” na přehlídce Divadla 1 herce v Chebu.

Zúčastnila se mnoha mezinárodních festivalů doma i ve světě – Alžír, Pobřeží slonoviny, Senegal, Libanon, Švýcarsko, Belgie, Itálie, Izrael, Kuba, Rusko, Švédsko, Holandsko, Maďarsko, Polsko, Bulharsko, Německo.

Inspirativní vliv na ni měla spolupráce s Luďkem Hulanem /LP Milá společnost 1977/, s Michalem Pavlíčkem /LP Horký dech Jany Koubkové 1982/ s japonskou pianistkou Aki Takase /LP Jazzperanto 1987/ s Alanem Vitoušem /LP Jazz Praha Live – Vitouš Trio 1986/, s Evou Olmerovou /CD Svíčka a stín 1992/ Dále švýcarský perkusista Marc Jundt, americký saxofonista Darryl Kennedy, balafonista Aly Keita z Pobřeží Slonoviny.

JANA KOUBKOVÁ publikuje v médiích – píše fejetony, sloupky, poezii, glosy z vosy.

Vydala 2 knížky “Recepty proti samotě” a “Zutí provádím s chutí”, kde je i CD. Pořádá happeningy a workshopy pro malé i velké. Každé její vystoupení má punc originality, smysl a cit pro dané prostředí. Daří se jí vždy navázat spontánní kontakt s publikem. Drží se hesla: “Být připraven toť vše!”

Od 1.1.2009 JANA KOUBKOVÁ vystupuje s kapelou pod názvem JANA KOUBKOVÁ QUARTET (Ondřej Kabrna – piano + akordeon, Jan Keller – violoncello + baskytara a Jan Červenka – bicí + djembe). Repertoir tvoří B. McFerrin, Ch. Corea, M. Santamaria, Aki Takase, J. S. Bach, D. Ellington, vlastní skladby i český folklor aj.

JAZZKABARET JANY KOUBKOVÉ – komornější pořad, v prostředí, kde mají lidi k sobě hodně blízko a Jana Koubková nejen zpívá, ale s publikem komunikuje, vypráví, rapuje a to vždy s basistou a pianistou nebo kytaristou, anebo jen v duu s pianistou.

BAMBUS FREE SESSION – Jana Koubková – voc, Petr Kroutil – sax, fl, voc a Miloš Vacík – percussions, voc. Setkání tří osobností v projektu Země – Voda – Vzduch – Oheň.

WEB: https://www.janakoubkova.cz/