Letná se už zase stane centrem nového cirkusu

02.08.2014 10:30

Jedenáctý ročník už zavedeného pražského festivalu Letní Letná začíná 17. srpna. Až do 2. září se na Letné představí přední české i světové soubory nového cirkusu. Jako hlavní hvězda přijede jeden z nejúspěšnějších souborů festivalové historie Cirque Trottola, který zde uvede českou premiéru představení Matamore.


Cirque Trottola na představení Matamore spolupracoval s dalším jménem francouzského nového cirkusu, souborem Petit Théâtre Baraque. „Přijíždí k nám už potřetí. Celé představení je v retrostylu, hned na vás dýchne atmosféra toho původního cirkusu. Výsledkem je fantaskní hra s křehkými a burleskními klauny a akrobaty, kteří žonglují či létají vysoko ve vzduchu, jakoby popírali zákony gravitace,“ líčí ředitel festivalu Jiří Turek.

Diváci se letos mohou těšit na zajímavou kombinaci světového cirkusu a české hudby, ve světové premiéře se na Letné předvede kanadsko-francouzsko-belgický soubor La Compagnie du Poivre Rose složený z mladých herců a akrobatů. Hudebně je doprovodí známá česká umělkyně Iva Bittová.

„Základnu našli v Belgii a pro svůj záměr získali jak Ivu Bittovou, tak i řadu koproducentů - jedním z nich je právě náš festival,“ říká Jiří Turek. Autoři slibují humorné a citlivé představení, ve kterém prozkoumají současné role žen a mužů.

Z českých vystupujících letos rozhodně zaujme akrobatické duo DaeMen. Vítězové prvního ročníku televizní soutěže Česko Slovensko má talent oslovili další performery, aby vznikl nový divadelně akrobatický projekt Loser(s), ke kterému přizvali uznávaného choreografa Jarka Cemerka. "Vždycky jsem chtěl spolupracovat s akrobaty a propojit akrobatickou, taneční a pěveckou složku dohromady," řekl Cemerek na středeční tiskovce k festivalu.

Vstupenky na hlavní hvězdy a další vybraná představení jsou v prodeji v e-shopu. Všechna představení pak v pokladně na místě, která bude otevřena již od 12. srpna. Více informací na oficiálních stránkách akce.

Tradičními hosty Letné je náš přední cirkusový soubor Cirk La Putyka. Letošní ročník si vybrali pro první pražské uvedení svého nejnovějšího představení Dolls (recenzi čtěte zde). Inscenace s mezinárodním obsazením spojuje několik žánrů: nový cirkus, akrobacii, práci s loutkami a předměty, moderní technologie i film. Herci se inspirovali lidmi, kteří se věnují rituálům, pracují se zvířaty nebo hrají loutkové divadlo.

 

Bohatý doprovodný program

Letní Letnou oživí také řada open-air představení přístupných zdarma: například divadlo VOSTO5 s představeními Souboj Titánků a Stand'artní kabaret, Divadlo Continuo s pohybově-výtvarnou inscenací U zdi, Décalages s představením DeFACTO®, soubor Buchty a loutky s třetí částí čtyřdílného cyklu inspirovaného americkými horory a sci-fi filmy Čelisti reloaded a Teatrotoč s veselou podívanou s loutkami pro děti Pozooor, vlllllk.

Nebude chybět ani nabídka dětských představení včetně open air koncertu Kašpárka v rohlíku, Divadla Drak s představením Poslední trik Georgese Méliése, Divadla Víti Marčíka a mnoha dalších. Festival dále nabídne cirkusové dílny, cirkusovou školu pro děti, letní čítárnu či posezení ve festivalové kavárně.

 

Zdroj: https://kultura.idnes.cz/letni-letna-2014-0fd-/divadlo.aspx?c=A140806_160637_divadlo_ts